Finská sauna
Saunování má na organismus bezpochyby blahodárné účinky. Tento fakt si lidé uvědomovali již před tisíci lety.
Finská sauna je vytápěna pomocí lávových kamenů a samotné saunování tak může probíhat hned dvěma způsoby. Tím prvním je zcela suchý provoz, a tím druhým polévání lávových kamenů vodou, díky čemuž vznikají tzv. parní nárazy a tím se zvyšuje vlhkost vzduchu v sauně. Samotné parní nárazy si můžete vytvářet sami dle své vlastní potřeby.
V čem je saunování prospěšné?
Benefity saunování jsou početnější, než si většina lidí uvědomuje. Zde je šest účinků, které bude mít sauna na Vaše tělo:
Díky teplu v sauně se Vaše tělo více ohřívá, což samozřejmě vede k pocení. Spolu s potem odchází ze všech tělních tkání také odpadní látky a další nečistoty.
Během pobytu v sauně se Vaše tělo enormně zahřívá. Díky tomu se snaží ochladit zejména vnitřní orgány, a tak spotřebovává mnohem více energie, než ve studeném prostředí. Hodina v sauně Vás přijde až na 1200 kalorií.
Pobyt v sauně má za následek zvýšený počet bílých krvinek v těle. Po pobytu ve finské sauně by mělo následovat otužení v podobě studené koupele, což také velmi pomáhá v boji s nemocemi.
Při sportu je pro tělo velmi náročná vysoká teplota tkání, které se ohřívají v důsledku zátěže. Během pobytu v sauně si celé tělo na teplo zvyká, takže na něj lépe reaguje i při dalším sportovním výkonu.
Díky teplu v sauně se aktivují mazové žlázy, které zajišťují výživu jednotlivých vlasů, takže se obecně zlepší jejich kvalita.
Pobyt v sauně má vliv i na kůži. Díky pocení se z horních vrstev kůže odplavují nečistoty, zároveň se zrychluje přirozený proces obnovy a odstranění odumřelých buněk.
Správná sauna ovšem nepůsobí pouze na tělo, ale i na mysl. Má přinést klid a uvolnění po náročném dni plném stresu a práce.
Jak finská sauna funguje?
Základní charakteristiky finské sauny jsou vysoká teplota a vlhkost ve vzduchu. Teplota může dosáhnout až 90 stupňů, zatímco míra vlhkosti se pohybuje okolo 20 %. Teplotu mají na starost saunová kamna, která fungují buď na elektřinu, nebo na dřevo. To v případě, že máte raději původní postupy při saunování.
O vlhkost se starají buď lávové kameny, položené na kamnech, které poléváte vodou, či je pára do vzduchu distribuována automaticky, kdy sami nastavíte cílovou úroveň vlhkosti.
Jak se správně saunovat?
Pobyt v sauně by měl vypadat podle toho, jak často ji navštěvujete. Pokud na toto prostředí nejste zvyklí, je třeba nechat tělo aklimatizovat. Neexistují žádná striktně daná pravidla saunování. Stačí se pouze uvolnit a Vaše tělo Vám dá signál, když bude něco v nepořádku.
Přesto lze sestavit seznam doporučení, která Vám zajistí ještě příjemnější zážitek v sauně.
- Dbejte na pitný režim. Přímo před saunováním vypijte raději dvě sklenice vody.
- Před každým vstupem do sauny se osprchujte, ale zároveň si do sucha vytřete pokožku, pocení pak bude mnohem intenzivnější.
- V sauně si pouze lehněte, či si jinak udělejte pohodlí, není třeba jakékoliv další aktivity.
- Doporučená délka pobytu v sauně je 5 – 15 minut, přesný čas záleží na tom, jak se budete cítit.
- Po pobytu v sauně se osprchujte vlažnou vodou a následně se zchlaďte vodou ledovou opět ve sprše, či v bazénku.
- Počet cyklů v sauně je opět na Vás, poslední z nich ovšem zakončete opět vlažnou sprchou, tentokrát i s mýdlem. Nic se ovšem nesmí přehánět a přehnaně dlouhé saunování vynuluje některé pozitivní efekty, které celý proces má.
Časový harmonogram
Sportoviště | Právě probíhá | Plán sportoviště |
---|---|---|
Finská sauna | --- | Zobrazit |